in

تفاوت های فرهنگی عجیب که شما را شگفت زده می کند !

تفاوت های فرهنگی عجیب

سالیانه میلیون ها توریست برای استفاده از جاذبه های شهر پاریس مثل تماشای کلیساها، چشیدن طعم غذاهای خوشمزه ی آن و حتی تجربه ی حس رمانتیک شهر پاریس به آن سفر می کنند، می خواهید باور کنید  یا نه، سندرومی به نام «سندروم روحی پاریس» وجود دارد که البته این سندروم را بیشتر، گردشگر های ژاپنی تجربه کرده اند و زمانی اتفاق می افتد که بعد از دیدن شهر پاریس حسابی نا امید می شوند چرا که  می بینند که این شهر اصلا مطابق انتظاراتشان نیست، به هر حال این هم نوع متفاوت و جدیدی از شوک فرهنگی است! فرهنگ واقعا زیباست و آشنایی با فرهنگ های مختلف زیباتر ولی واقعا بدون کمک سفر نمی توان به این زیبایی ها پی برد و یکی از بزرگ ترین چالش هایی که در جهان امروز ما وجود دارد این است که خیلی ها دوست ندارند باور کنند که فرهنگ های مختلفی وجود دارد  و متفاوت بودن الزاما به معنای اشتباه و یا بد بودن آن فرهنگ ها نیست. در این جا می خواهیم تفاوت های فرهنگی گوشه و کنار جهان را به شما معرفی کنیم که نشان می دهد در هر گوشه ی جهان باید منتظر رویارویی با چه چیزی بود:

در تایلند پاهایتان را فراموش کنید

مردم کشورتایلند، سر را به عنوان مقدس ترین عضو بدن می شناسند، بنابراین حواستان باشد که در سفر به تایلند هیچ وقت دستتان به سر مردم نخورد و نقطه مقابل سر هم پاها هستند که در تایلند به عنوان کثیف ترین عضو بدن شناخته می شوند، بنابراین هیچ وقت با پاهایتان کاری را در تایلند انجام ندهید. یکی از گردشگران از تجربه ی سفر به تایلند می گوید: او می گوید که در ساختمانی منتظر آسانسور بوده که ناگهان یکی از سکه هایی که در دست داشته است به زمین می افتد و به سمت فضای خالی آسانسور می رود و او هم طبق غریزه  فورا با پا روی سکه می زند تا آن را نگه دارد و نتیجه؟ نگاه های وحشتناک و عاقل اندر صفی مردم که غیر قابل وصف است! حواستان به این موضوع باشد.

در سنگاپور اگر آدامس می جوید، موفق باشید!

شاید که جویدن آدامس برای سلامت دندان ها مفید باشد اما در جاهایی مانند لوکزامبورگ، فرانسه و سوییس، جویدن آدامس در مکان های عمومی کاری فوق العاده بی ادبانه است. از سال  ۱۹۹۲، آدامس در کشور سنگاپور تا مدتی ممنوع شد چرا که مردم از این که عابران پیاده آدامس های جویده شده ی خود را در خیابان می انداختند، خسته شده بودند. در واقع اگر در سنگاپور شما را در حال فروش آدامس دستگیر کنند، جریمه ای معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار را برایتان در نظر می گیرند! البته این جریمه ی سنگین یک معادل هم دارد و آن هم این است که اگر توان پرداخت این پول را نداشته باشید، اشکالی ندارد، فقط کافیست ۲ سال به زندان بروید! اگر خواندن این قانون باعث شده تا حسابی بخندید، به این فکر کنید که این تنها قانون عجیب کشور سنگاپور نیست، منتظر غیر منتظره های دیگری هم باشید…!

در روسیه دوربینتان را جا بگذارید

اگر تصمیم گرفتید برای گردش و تفریح به روسیه بروید، باید در مورد عکس گرفتن از ساختمان های دولتی، مترو و یا هر جایی که به نوعی با دولت و یا ساختارهای نظامی در ارتباط است، حسابی مراقب باشید. اگر هم شک دارید که ساختمانی دولتی است و یا نه بهتر است کلا خودتان را درگیر عکس گرفتن از آن نکنید و اصلا برای اینکه وسوسه نشوید دوربین تان را در خانه جا بگذارید چرا که هر اشتباهی در این مورد باعث زندانی شدنتان می شود.

مراکش

مراکش از پر رمز و رازترین شهرهای دنیا است، احتمالا وقتی که به این شهر بروید و شروع به قدم زدن کنید خیلی جا بخورید چون درست مانند این است که در یکی از کتاب های قصه مثلا در داستان های هزار و یک شب دارید زندگی می کنید خیابان هایی که پر هستند از رمال ها، پیشگوها، آکروبات کارها و افرادی که گوی های بزرگ و کوچک در جلوی خود دارند مدعی اند که می توانند آینده شما را دقیقا به شما بگویند! بعد از  آن وارد خیابانی می شوید که مردمانی در آن ادویه های مختلفی را به شما پیشنهاد می دهند و خودتان را در فضایی پر از عطر خوش ادویه های مراکشی احساس می کنید… البته هر آنچه که بخواهید خریداری کنید باید برای آن چانه بزنید، در غیر این صورت منتظر کلاه بزرگی باشید که بر سرتان رفته است!

خاور میانه-گرسنه هستید یا چیز دیگری است؟

در کشور هند اگر انگشت شستتان را به بقیه ی  انگشتانتان بزنید به این معناست که گرسنه هستد، حالا اگر در کشور ایتالیا این کار را انجام دهید به این معناست که میخواهید آن ها ر ا به نحوی ساکت کنید. اگر هم در خاورمیانه آن را انجام دهید یعنی از آن ها می خواهید که صبور باشند. این تفاوت های فرهنگی می تواند برای هر کسی تعجب آور باشد به خصوص اگر خیلی از فرهنگ کشوری که به آن سفر می کند آگاه نباشد.

شما چطور؟ شما هم تجربه هایی از تفاوت میان فرهنگی در کشوری داشته اید؟ اگر بله لطفا با ما هم در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سن بالای مردم این جزیره همه را متعجب کرده است!